Redakcja:
ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Czas wolny

Historia i znaczenie Walentynek

Historia i znaczenie Walentynek

Dzień św. Walentego, znane również jako Walentynki, to popularna na całym świecie uroczystość zadedykowana miłości i zmysłowości. Celebrujemy ten dzień 14 lutego co roku. Szczególnie w ten dzień wszyscy pokazują swoją miłość i uczuciowość w stosunku do swoich bliskich, nade wszystko wobec swoich partnerów romantycznych. Tradycja obchodzenia Walentynek czerpie z dziejów starożytnego Rzymu, gdzie odbywał się festival Lupercali, zadedykowany bóstwu miłości i płodności. W średniowieczu 14 lutego był dniem przeznaczonym św. Walentemu. W dzisiejszych czasach Walentynki są obchodzone na całej ziemi, a oblubieńcy przesyłają sobie wzajemnie kartki, bukiety i prezenty, by podkreślić swoją czułość. Przeczytaj więcej o historii, Dnia św. Walentego, ażeby odnaleźć motywację do ujawniania uczuć.

Święty Walenty - patron miłosnej tradycji

Dzieje świętego Walentego jest dosyć zagmatwana i nie jest do końca jasna. Jak podpowiada tradycja chrześcijańska, św. Walenty był duchownym i medykiem żyjącym w III wieku w Terni, we Włoszech. Według jednej z legend Walenty był ścigany za swoją wiarę przez cesarza Klaudiusza II, był uwięziony za udzielanie chrztu świętego. W trakcie niewoli, Walenty miał pomagać współwięźniom, a także cudownie uzdrawiał. Następna legenda podaje, iż Walenty zakochał się w córce swojego strażnika, ona także była chrześcijanką. Zakochany Walenty słał ukochanej liściki, podpisując się jako "Twój Walenty", co niektórzy uważają za źródło tradycji wysyłania kartek walentynkowych. Całkiem zbliżona legenda opowiada o tym, że Walenty został uwięziony za złamanie prawa ustanowionego przez cesarza Klaudiusza II Gockiego. Przepis zakazywał ślubu każdemu mężczyźnie do 37 roku życia. Walenty ponoć dawał ślub w tajemnicy, za co wylądował w więzieniu. Tam zakochał się w ociemniałej córce strażnika. Dzięki Walentemu ukochana odzyskała cudownie wzrok. Finalnie Walenty został skazany na śmierć przez cesarza Klaudiusza II, a egzekucja nastąpiła 14 lutego. Kościół katolicki uznał Walentego za męczennika i ogłosił go świętym. W IV wieku, 14 lutego zaczęto celebrować jako dzień świętego Walentego ku czci miłości i małżeństwu. Święty Walenty dziś jest uważany za patrona zakochanych, medyków a także chorych psychicznie i cierpiących na padaczkę.

Jak wypada świętować Dzień Św. Walentego?

Dzień Św. Walentego to specjalny czas, kiedy ludzie chcą wyrazić swoje uczucie wobec swoich bliskich. 14 lutego chętnie wymieniamy się upominkami, kartkami okolicznościowymi i bukietami kwiatów.Wybiera się też na romantyczne kolacje. Na Walentynki przeważnie wręcza się podarki takie jak czerwone róże, słodycze, biżuterię, bilety na wycieczki lub do kina, jak również upominki DYI lub przedmioty osobiste. Istotne jest to, ażeby podarek był indywidualnie dobrany do osoby, która go dostaje i objawiał miłość. Niektórzy uważają Walentynki jak komercjalny obrzęd , jednak dla wielu zakochanych to bardzo ważny dzień, kiedy mogą wyrazić swoją miłość. Na dodatek to też świetna okazja do okazywania uczuć nie jedynie swojemu partnerowi, ale również rodzinie i przyjaciołom. W niektórych krajach, takich jak Japonia czy Korea Południowa, to panie obdarowują swoich mężczyzn upominkami i kwiatami. W Polsce coraz większą powodzenie zyskuje Dzień Singla, który ma pokazywać, iż czułość można świętować nie tylko w związku. Dzień Św. Walentegojest to dzień, w którym ludzie mogą wyrazić swoje uczucia i podziękować za miłość, którą otrzymuje się od bliskich i przyjaciół.

logo 01

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Email: waszeprawdy@sitte.pl

bottom 03