Redakcja:
ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Hobby

Filatelistyczne walory

Filatelistyczne walory

Podwalina filatelistyki to kolekcjonowanie, szukanie, gromadzenie. To, co kolekcjonuje filatelista, nazywa się mianem walorów filatelistycznych. Z jakiej przyczyny walor? Z tej przyczyny, że każdy element zbioru ma dla jego posiadacza określoną wartość.

Arsenał walorów filatelistycznych jest nader różnorodna. Z niektórymi spotkać można się niemal na co dzień. Są to tak popularne walory, jak listy, znaczki czy stemple pocztowe. Część z tych walorów spotkać możemy bez mała w każdym zbiorze, poniektóre – tylko w tych najbardziej wyspecjalizowanych kolekcjach. Walory te są różne także co do wartości: spotkać można i te, które są bardzo niedrogie, jakże i takie, za które należy zapłacić fortunę.

Walory filatelistyczne można podzielić na walory pocztowe, półpocztowe i pozapocztowe.
Walory pocztowe są wydawane na mocy uprawnień pocztowych. Oddane są dla wewnętrznej czy zewnętrznej służby pocztowej w nawiązaniu z przekazywaniem listów. Są to w zasadzie znaczki pocztowe, całostki (czyli koperty pocztowe oraz karty), stemple, etykiety polecenia.Walory półpocztowe to twory, które wyprodukowane zostały przez inne instytucje, ale są stosowane w obrocie pocztowym za aprobatą władz pocztowych. Są to m. in. naklejki na loty specjalne, stemple pomocnicze, całostki z dodrukami.
Walory pozapocztowe powstają zważywszy na działalność poczty, jednakowoż bez jej formalnego wkładu. Mogą to być modele znaczków, próby poligraficzne a także pamiątki publikowane przez instytucje filatelistyczne.
Aby walory filatelistyczne zaakceptować za pełnowartościowe, muszą one podołać wielu wymaganiom. Nie mogą być pogięte ani pobrudzone. Trefny walor filatelistyczny nie będzie posiadał realnie żadnej wartości.

Dużym wydawcą walorów filatelistycznych jest poczta, zaś wynika to w zasadzie z funkcji piastowanych przez ten urząd. Onegdaj filateliści gromadzili możliwie wszystko, co było w jakiś sposób związane z aktywnością poczty jako instytucji która zajmuje się dostarczaniem przesyłek. Podejście to uległo natomiast w ostatnim czasie zmianie, zważywszy na to, iż dzisiaj działania poczty są coraz bardziej różnorodne.

logo 01

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Email: waszeprawdy@sitte.pl

bottom 03