Redakcja:
ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Hobby

Róże: dlaczego warto się na nie zdecydować?

Róże: dlaczego warto się na nie zdecydować?

Róże ogrodowe są jednym z wyjątkowo popularnych kwiatów ozdobnych na całym świecie. Jest multum różnych typów i gatunków, a ich pielęgnacja wymaga pewnej wiedzy i okreśłonego sposobu postępowania. Ten artykuł omawia różnorodne typy róż ogrodowych i sposoby ich pielęgnacji. Wśród róż ogrodowych znajduje się mnóstwo intrygujących odmian, a każda z nich ma swoje własne potrzeby dotyczące pielęgnacji. Nadzwyczaj popularne rodzaje to:

Róże wielkokwiatowe: Te róże mają ogromne, pełne kwiaty występujące w różnych kolorach. Są one zwykle mniej odporne na choroby niż inne typy i wymagają regularnej opieki.

Róże pnące wybijają w długie pędy, które osiągają wysokość nawet do 3-4 metrów. Są one znakomite do przykrywania ścian, ogrodzeń i pergoli.

Róże miniaturowe: Te róże mają drobne kwiaty i są zwykle niższe niż inne gatunki, co czyni je idealnymi do uprawy w donicach czy też na małych działkach.

Róże na pniu są szczepione i utrzymywane jako niewielkie drzewka. Są one po wielokroć stosowane do urządzania dekoracyjnych kącików w ogrodach.

Róże parkowe to zwykle znaczne i widowiskowe rośliny, doskonałe do uprawy w rozległych zieleńcach i skwerach. Mają one na ogół wyraźny zapach a także ogromną liczbę kwiatów na każdym pędzie. Róże parkowe potrzebują częstej opieki, np. cięcie i podlewanie, aby utrzymać ich zdrowie i piękny wygląd.

Róże rabatowe to na ogół niewielkie odmiany róży ogrodowej, kapitalne do uprawy w gazonach, rabatach i donicach. Są one nierzadko w wyższym stopniu odporne na choroby niż inne gatunki i pochłaniają mniej opieki. Róże rabatowe najczęściej kwitną przez pełny sezon wegetacyjny, a ich kolorowe kwiaty nadają się do tworzenia ślicznych kompozycji kwiatowych w bukietach.

Ażeby sadzić róże ogrodowe, powinno się wybrać dobre miejsce w ogrodzie. Róże wymagają słonecznego stanowiska, ale jednocześnie dobrze rozkwitają w glebie o średniej wilgotności. Gleba musi być dobrze zdrenowana a także obfita w składniki odżywcze.

W toku sadzenia róży należy pamiętać, iż korzenie powinny być umiejscowione na głębokości plus minus 5-8 cm. Po posadzeniu róży powinno się systematycznie podlewać ją suto w okresie pierwszego miesiąca, tak aby pomóc jej zakorzenić się w nowym miejscu.

W ciągu sezonu wegetacyjnego róże wymagają regularnego podlewania a także nawożenia, nawozimy do połowy lata. Należy także regularnie usuwać przekwitłe kwiaty i cherlawe pędy, ażeby budzić nowy przyrost. W okresie zimowym należy również ochronić rośliny przed mrozem, dołując roślinę pod warstwą ziemi.

Na pewno można stwierdzić,że róże ogrodowe to przecudowne i popularne krzewy, jakie możemy uprawiać w przeróżnych gatunkach i miejscach. Potrzebują one odpowiedniego podejścia i nieco pracy, jednakże z poprawną pielęgnacją, róże mogą stać się ozdobą każdego ogrodu. Bez względu na to, czy pragniesz pielęgnować róże parkowe, rabatowe, pnące, bądź miniaturowe, pamiętaj o adekwatnym wyborze miejsca, systematycznym nawadnianiu, nawożeniu oraz skracaniu pędów.

logo 01

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Email: waszeprawdy@sitte.pl

bottom 03