Redakcja:
ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Kulinaria

Dieta wegetariańska - zalety i wady

Dieta wegetariańska - zalety i wady

Wegetarianizm to styl odżywiania, w którym nie spożywa się mięsa, ryb i pozostałych produktów odzwierzęcych. Podstawowym elementem jadłospisu są artykuły pochodzenia roślinnego takie jak: warzywa, owoce, zboża, orzechy, rośliny strączkowe. W niektórych przypadkach zjada się nabiał i jaja. Ostatnio wegetarianizm stał się bardzo atrakcyjnym stylem życia, wszelako w krajach Bliskiego Wschodu i Indiach niejedzenie mięsa panuje od wieków. Sam wegetarianizm nie jest stylem jednorodnym, pojawia wiele odmian i różnorodnych trybów żywienia motywowanych różnymi przesłankami, takimi jak: przekonania światopoglądowe, warunki środowiskowe, powody zdrowotne, religijne, kulturowe, czy ekonomiczne. Dlatego warto również informować o różnorodnych skutkach, brakach czy też innych konsekwencjach związanych z wegetarianizmem. Spróbujmy zatem uporządkować informacje na temat wegetarianizmu i opisać zalety oraz wady takiej diety.

Przeróżne typy diety wegetariańskiej

Można wyróżnić parę kluczowych typów wegetarianizmu, różniących się między sobą tym, jakie produkty pochodzenia zwierzęcego są uwzględniane w menu. Każdy z tych rodzajów żywienia bywa przeróżnie traktowany, i w rzeczywistości granice pomiędzy nimi mogą być zmienne. Aczkolwiek ogólnie przyjął się następującą klasyfikację:
Wegetarianizm ovo - spożywanie jaj, lecz oprócz mięsa i mleka,
Wegetarianizm lacto - spożywanie mleka i jego przetworów, lecz bez mięsa i jaj,
Wegetarianizm ovo-lacto - konsumowanie jaj i mleka ale z wyjątkiem mięsa,
Weganizm - wyeliminowanie wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, tj. mięsa, jaj, mleka i jego przetworów, a także miodu i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Weganizm ma dwie odmiany: frutarianizmu - diety opartej głównie na owocach lub witarianizmu - diety, składającej się z surowych warzyw i owoców,
Flexitarianizm - dieta bogata w roślinne produkty lecz bez całkowitej eliminacji mięsa lub produktów pochodzenia zwierzęcego.
Pescowegatarianizm - dieta bogata w ryby i owoce morza lecz z wyłączeniem produktów z zawartością mięsa.

Czy warto zostać wegetarianinem?

Prawidłowa dieta wegetariańska musi odznaczać się zróżnicowaniem składników i dopasowaniem do osobistych potrzeb, z uwzględnieniem wieku, płci, aktywności fizycznej i kondycji zdrowia. Występują wszak osoby o specjalnych potrzebach żywieniowych np. dzieci, kobiety w ciąży, sportowcy, pracownicy fizyczni. W ogóle kwestie potencjalnych wad diety wegetariańskiej wynikają z braków składników odżywczych. By ustrzec się przed niedożywieniem, znaczące jest, aby uwzględnić wielorakie źródła białka roślinnego, takie jak rośliny strączkowe, orzechy i zboża. Ci, którzy eliminują produkty pochodzenia zwierzęcego, powinni dostarczać odpowiednią ilość składników odżywczych, zawierających witaminę B12, kwasy tłuszczowe omega-3, wapń i żelazo. Prawidłowo zarządzany wegetariański styl odżywiania jest w stanie zapewnić zdrowie i wspomóc w efektywnym utrzymaniu prawidłowej masy ciała jak również znacznie obniżyć ryzyko chorób układu krążenia, nowotworów i cukrzycy. Ważne jest niemniej jednak, by omówić wegetariańskie menu z dietetykiem lub lekarzem. Nie należy również zaniedbywać badań kontrolnych.

logo 01

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Email: waszeprawdy@sitte.pl

bottom 03