Redakcja:
ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Kultura

Klejnoty Anglii królewskiej

Klejnoty Anglii królewskiej

Wartościowa biżuteria od setek lat jest wpisana w historię monarchii. Insygnia władzy w każdym królestwie stanowić miały o splendorze oraz dobrobycie w państwie. Jakkolwiek to nie tylko fundamentalne insygnia monarchii są najbardziej drogocenne.

Włodarza wiecznie kochali przepych i nosili cenną biżuterią. Wyjątkowo monarchia angielska, która do tej pory trwa zgromadziła wielkie kolekcje drogocennych i wyjątkowych kosztowności. W ostatnich tygodniach dość jest głośno o biżuterii brytyjskiej rodziny w kwestii spuścizny zmarłej w ostatnim czasie Elżbiety II. Bez liku wartościowych tiar, broszek, naszyjników to dziedzictwo, króre jest przekazywane w rodzinie Windsorów od pokoleń. Istnieją też wyjątkowe kosztowności nabywane prywatnie przez władców, w tym naturalnie przez wspomnianą królową Elżbietę II, która nie ukrywała się ze swoją pasją do drogocennej biżuterii. Co wobec tego z bez wątpienia znajduje mieści się w skarbcu Royal Family? Które klejnoty zyskały wyjątkową atencję mediów?

Bez wątpienia, zbiór królowej Elżbiety II była potężna. Monarchini niemało wartościowych egzemplarzy zdobywała sama. Ubóstwiała broszki, w Skarbcu znajduje się gigantyczny zbiór brylantowych, diamentowych przypinek, które stały się niejako nieodłącznym elementem stroju Elżbiety II. Jej zapewne najbardziej słynną nieoficjalną biżuterią stanowił naszyjnik z pereł, dający się zauważyć na bardzo wielu relacjach fotograficznych z mniej poważnych wydarzeń. Jednakże prawdopodobnienajbardziej niezwykłą biżuterię tworzą tiary. To kosztowności, jakie mamy możliwość podziwiać jedynie w czasie najistotniejszych królewskich okoliczności. Tiary są symbolem wszystkich dystyngowanych i eleganckich pań w rodzinie królewskiej. Wiele z tych najbardziej cennych była własnością do królowej, bezspornie zostaną w najbliższej rodzinie. Wiadomo jednak, iż tiary stanowią cenny element biżuterii, który był nader chętnie pożyczany ze szkatuły królowej przez pozostałe damy. Pośród tych najbardziej wartościowych klejnotów wspomnijmy tiarę Cartier Halo, sformowaną z 1000 diamentów, którą założyła Kate Middleton podzcas swojego ślubu z księciem Williamem. Urocza diamentowa tiara Diamond Bandeau skonstruowana w stylu Art Deco została użyczona Meghan Markle na jej ślub z księciem Harrym. Ulubioną zaś tiarą nie dawno zmarłej królowej była tiara królowej Marii z Teck, zatem klejnot potocznie określany jest Tiarą dziewcząt z Wielkiej Brytanii i Irlandii. To pewnie najbardziej rozpoznawalna tiara, bowiem uwidoczniona jest na angielskich pieniądzach. Tiara Cambridge Lover's Knot posiada też długą historię, zakładana przez niemało pań z rodziny królewskiej, także księżnej Diany. Natomiast wyjątkowa tiara Greville Emerald Kokoshnik sporadycznie była pokazywana, lecz gdy pojawiła się na głowie nikt nie mógł oderwać oczu od tiary wysadzanej szmaragdami. Birmańska tiara z rubinów była zamówiona przez Elżbietę II w latach 70-tych. wielokrotnie nosi wielką tiarę Delhi Durbar, zbudowaną ze złota i platyny. Okazała ozdoba ma załączona liry, zwoje i festony. Tiara Cambridge Sapphire Parure została zamówiona w XIX w, stała się ulubioną ozdobą królowej Marii z Teck, Ozdobę utworzono z ogromnej liczby diamentów i szafirów, dzisiaj posiada status tiary nienoszonej. Również imponująca Tiara Boucheron Loop Królowej Marii, stworzona z 676 diamentów. Z kolei diadem stanowy Króla Jerzego IV może być jedynie noszony przez monarchinie. Od czasu jej skonstruowania używały go dotychczas Wiktoria, Aleksandra, Maria i Elżbieta II.

Niewątpliwie głównymi klejnotami Royal Family są symbole tytułowane klejnotami Wielkiej Brytanii. W dziejach monarchii to najstarszy i najbardziej wartościowy pełny zestaw symboli koronacyjnych na świecie. Naczelnym fragmentem jest korona św. Edwarda, przystrojona diamentami, rubinami i szafirami. Całkowity zbiór królewskich insygniów koronnych składa się z 23 578 kamieni szlachetnych, w tym słynny diament Cullinan ważący 530 karatów wbudowany w berle władcy. Na znalazły się także herby heraldyczne a takżegodła państwowe Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Koronę św Edwarda wkłada się jedynie w trakcie koronacji władcy, na innych istotnych uroczystościach pojawia się już lekka korona zastępcza. Dla każdej małżonki króla od niemal 2 wieków przygotowuje się odrębną koronę. Do kolekcji królewskich klejnotów koronnych Wielkiej Brytanii zalicza się też pozostałe rzeczy. Wśród nich są w szczególności pierścienie, miecze, talerze ceremonialne, akcesoria a także pozostałe precjoza złączone z przeróżnymi uryczostościami królewskimi. Prawie wszystkie klejnoty królewskie można codziennie podziwiać w królewskim Domu Klejnotów i twierdzy Tower.

logo 01

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Email: waszeprawdy@sitte.pl

bottom 03