Redakcja:
ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Czas wolny

Miejskie rajskie ogródki: Zrelaksuj się w urokliwych parkach miejskich

Miejskie rajskie ogródki: Zrelaksuj się w urokliwych parkach miejskich

Wszyscy mieszkańcy wielkich miast kapitalnie znają to odczucie, kiedy pragniemy chwili odpoczynku od miejskiego wrzasku i tęsknimy za kontaktem z przyrodą. Szczęśliwie, w Polsce jest multum ślicznych parków i zieleńców, które oferują ucieczkę od betonowej dżungli i pozwalają na spokój w objęciu środowiska naturalnego. W tym materiale przyjrzymy się czterem wybranym miastom w Polsce: Lublinowi, Warszawie, Poznaniu i Krakowie, i wypatrzymy ich urocze miejskie zieleńce.

Lublin, uznany jako "miasto ogrodów", proponuje bez liku przecudownych miejsc do wypoczynku. Przykłademnajpopularniejszych parków jest Park Saski, który rozciąga się na ponad 40 hektarach. Istnieje tam tajemniczy staw, kolorowe kwiaty i przestronne gazony, gdzie można zaaranżować piknik czy też zwyczajnie zrelaksować się na łonie natury. Ogród Saski dodatkowo jest kultowy z bogactwa roślin, fontann i tarasów widokowych.

Gród nad Wisłą oferuje sporo okazałych ogrodów miejskich, z których szczególnie słynny to Łazienki Królewskie. To zakątek, gdzie przyroda i architektura wiążą się w harmonii. W samym środku ogrodu znajduje się Pałac na Wyspie, obrazkowy budynek z ślicznym gazonem naokoło niego. Spacerując po ogrodzie miejskim, można spotykać pawie, admirować tajemnicze ścieżki i cieszyć się widokiem na stawy i mostki. To cudowne miejsce na tajemniczy spacer, lub też poczęstunek pośród zieleni.

Poznań słynie z Parku Cytadela, który jest perfekcyjnym zakątkiem na ukojenie i kontemplację. Mieści się tam dawny bastion, tereny zielone, a także staw, który sprasza mnogie ptactwo. Park Cytadela to ulubione ustronie spacerowiczów, biegaczy i rowerzystów. Oprócz tego, można w tym miejscu też odwiedzać Palmiarnię, gdzie nasadzono masa niespotykanych roślin, kreując równikowy nastrój.

Gród podwawelski, jedno z najpiękniejszych miast w naszym kraju, proponuje mnóstwo zachwycających skwerów. Pośród nich warto wtrącić o Plantach, które tworzą zieloną aleję okalającą Stare Miasto. Stanowi to świetne miejsce na spacery, relaks na ławeczce, czy też poczęstunek w otoczeniu okazów przyrody. Następnym zasługującym na polecenie zakamarkiem jest Park Jordana, który posiada rozmieszczone na swoim terenie zbiorniki wodne, fontanny, altany i liczne rzeźby, tworząc nastrój wiejskiego skweru.

Miejskie oazy są niezrównanym fragmentem mieszkania w mieście. Przynoszą nam szansę oderwania się od powszedniości i pogrążenia się w naturze. Obojętnie, czy jesteś rezydentem Lublina, stolicy, Poznania, czy Krakowa, zawsze odkryjesz piękne parki i zieleńce, które zapewnią Ci doskonałe momenty relaksu i wytchnienia. Warto używać tych lokalizacji, żeby podtrzymać balans pomiędzy miejskim trybem egzystowania, a obcowaniem z naturą.

logo 01

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Email: waszeprawdy@sitte.pl

bottom 03