Redakcja:
ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Czas wolny

Ogród w sierpniu

Ogród w sierpniu

Lipiec i sierpień są najwspanialszym czasem w roku. Można odpoczywać na łonie natury lub wybrać się daleko na wczasy. Dla posiadaczy ogródków czy działek to wytężony okres pracy. Środek i schyłek lata to zwykle sezon w jakim gromadzi się największą ilość. Na krzewach i drzewkach dojrzewają pierwsze plony. Rosną też kolorowe kwiaty i pnącza. Jakie rośliny najczęściej hodujemy w polskich ogrodach? Jakie owoce i warzywa w większości wypadków zbieramy pod koniec wakacji?

Witaminy z ogrodu

W środku lata w ogrodzie na grządkach zaczynają rozwijać się pierwsze warzywa. Ktokolwiek kto uprzednio zaplanował rozsadę, teraz może uzyskać owoce swojej pracy. Najwcześniej pojawia się fasolka. Kto posiadał niewiele miejsca, poprowadził ją jak pnącze na podporach. Są fasolki zielone, żółte, fioletowe. Nasadzone pospołu bardzo ładnie zdobią warzywnik. Połowa lata to ostatnia szansa, ażeby zasiać fasolkę drugi raz, przy korzystnej aurze jeszcze dojrzeje. Ogórki pojawiają się już w lipcu. Można je sadzić w tunelu albo w gruncie. Najlepsze są oczywiście takie wprost z krzaka, chrupkie i orzeźwiające. Na zagonach dojrzewają też wczesne marchewki i buraki, a cukinie i a także patisony wytwarzają najbardziej bogate plony. Natomiast autentycznym królem letniego warzywnika staje się pomidor. Od środka wakacji rozpoczyna okazałe owoce i jeżeli pogoda okaże się nadal sprzyjająca może plonować aż do września. Pomidor z domowego ogródka ma zapach i smak najlepszy na świecie. Można nawet uprawiać pomidory na balkonie, o ile nie ma się działki, czy ogrodu. Kiedy nadchodzi schyłek lata w ogrodzie dojrzewają dynie. Niektórzy zasiali tylko te ozdobne, za pomocą których można udekorować przedogródek lub parapet. Jednakże ogrodnik, który przygotował rozsadę dyni o grubym, słodkim miąższu, może szykować smakowite zupy, ciacha i placki.

Owoce z ogrodu

W połowie wakacji pojawiają się owoce. Rzecz jasna pora na truskawki i poziomki właśnie dobiega końca, lecz za to w ich miejsce przyszedł czas na porzeczki, czereśnie i wiśnie. Od środka lata można też zbierać rozmaite odmiany śliwek. A smak papierówek, słynnych jabłek z wiejskiego ogrodu jest wprost niezapomniane wrażenie. Pod koniec lata warto już planować wytwarzanie przetworów. Domowe powidła ze śliwek, lub prawdziwy gęsty sok malinowy to najlepsze lekarstwo na jesienną chandrę. Jedynie plony pochodzące ze swojej, ekologicznej grządki są drogocennym źródłem witamin i mogą wpływać korzystnie na nasze zdrowie. Ktokolwiek, kto może skorzystać z plonów z własnej działki jest prawdziwym szczęściarzem.

Kwietne lato

W lipcu i sierpniu rośnie zawsze ogrom kolorowych kwiatów. Zaczyna się okazały spektakl barw i zapachów. Rozkwitają róże, potem dalie, hortensje, słoneczniki. Rośliny jednoroczne właśnie teraz rozkwitają najokazalej. Na rabatach jest pełno astrów i margerytek. Nie warto oszczędzać miejsca w ogrodzie, jeżeli chce się podpatrywać motyle, słuchać pobrzękiwania owadów. Ogród obfitujący w wielokolorowe kwiaty to nie wyłącznie wspaniały krajobraz, ale też przepiękny dekoracyjny element w wazonie na stole. Warto wobec tego przeznaczyć miejsce w ogrodzie na rabaty kwiatowe, które odzwdzieczą się wspaniałym bogactwem wonioraz przepięknym cudownymwyglądem. Niektóre kwiaty można suszyć. Ze względu na to mogą upiększyć nasz dom nawet zimą.

logo 01

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Email: waszeprawdy@sitte.pl

bottom 03