Redakcja:
ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Czas wolny

Rzeczy z minionych epok

Rzeczy z minionych epok

Zadziwiające jest, że istnieje|całe mnóstwo przedmiotów, które nieoczekiwanie przepadły z naszych mieszkań. Być może nasi dziadkowie pamiętają najbardziej powszechnie używane produkty, ale młode pokolenia nie mają wiedzy o starych technologiach. Można odkryć trochę historii udając się do antykwariatu, lub na pchli targ. Można także wrócić z sentymentem do dawnych epok, czytając ten materiał.

Telefony, czy smarfony

Gdy dzisiaj musimy przeprowadzić rozmowę telefoniczną, mamy naturalnie na myśli użycie smartfona. Stare urządzenie do telefonowania z obracającą się tarczą z cyframi zniknął zupełnie z naszego użytku. Pewnego dnia w Muzeum Piernika w Toruniu ujrzałem sytuację, w której dzieci ze szkolnej wycieczki próbowały wydedukować zastosowanie tego dziwacznego obiektu. ledwie mogły sobie wyobrazić, iż wpierw powinno się kręcić palcem tarczą, a potem zaczekać na zgłoszenie się odbiorcy. Aparat telefoniczny stanowił urządzenie do bezpośredniej komunikacji. Dzwoniło się do znajomych, dalekich krewnych. Wypowiadało się życzenia imieninowe, czy też gratulowało, wymieniało wiadomości, wieści. Telefon kiedyś był po prostu narzędziem do budowania obustronnych relacji. Smartfon dziś to wielofunkcyjne urządzenie. Układa ludziom funkcjonowanie, rejestruje się do instytucji, upraszcza rozwiązywanie zadań. Jednak powinno się przyznać, że rozmowy telefoniczne dzisiaj stały się zwięzłe i lakoniczne. W większości przypadków zastępuje je wiadomość tekstowa, zwana sms, emotikon, czy też mms.

Notatniki, notesy, terminarze

Innowacyjne technologie całkowicie zdominowały nasz byt i to od nich zależy pomyślność przeprowadzanych obowiązków. Jedną z tych spraw, jakie zostały wyeliminowane przez inteligentne sprzęty stają się stopniowo notesy. Dziś utrwalanie tekstów dokonuje się z wykorzystaniem nośników elektronicznych. Zdolność kaligrafii jest zbędna. Równocześnie papier począł zyskiwać osobliwą jakość. Przecież teraz książki się słucha z ebooka. W zamian rozpowszechnia się moda na używanie książek jako fragmentów dekoracyjnych w wystroju. Książka powinna mieć odpowiedni kształt, kolorystykę dobraną do pozostałych fragmentów aranżacji. Można nawet nabyć fałszywe książki tzw. fake books, których głównej cechy nie stanowi treść, bo nie istnieje, a wzornictwo oprawy. Oczywiście statystyka czytelnictwa istotnie się pomniejsza, ale czy trzeba się martwić, skoro pomieszczenie zostało bajecznie urządzone?. Jest wszelako wartościowa zaleta nadmienionego stylu. Do tej pory jest wiele ludzi wybierających wydawnictwa papierowe. Notes został modnym gadżetem, oryginalnym sposobem na porządkowanie swojego życia. Wracają kalendarze w formie bullet jurnal. Przypisuje im się cechę osobistą. Natomiast osoby kochające czytać nabywają książki w bardzo luksusowych i gustownych wydaniach, ażeby naświetlić swój sentymentalny osąd wartości literackiej.

Opisane wyżej rzeczy, które stają się archiwalne nie zanikają jednak nieodwołalnie z naszej pamięci. Nie ulega wątpliwości istnieje wiele rzeczy tak wielce przestarzałych technologicznie, że nie odszukałyby użytku we współczesnym świecie. Choćby możnaprzypomnieć pralkę Franię, grzałkę do kubków, kasety magnetofonowe, czy kasety VHS. Występują jednakże gadżety nieprzerwanie żywe w naszych wspomnieniach, do których powracamy sentymentem. Narasta oryginalny trend retro. Odkrywa się czar starych pieców z kafli, zegarków ręcznie nakręcanych, gramofonów. Wraca zaciekawienie prodiżem, syfonem, bądź starą porcelaną. Pamięć o tym, co minęło pozostaje ciągle w wielu głowach i staje się urokliwym akcentem dnia codziennego.

logo 01

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Email: waszeprawdy@sitte.pl

bottom 03