Redakcja:
ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Sport i turystyka

Bagaż podręczny - co można zabrać na samolot?

Bagaż podręczny - co można zabrać na samolot?

Kiedy zbliżają się wakacje zazwyczaj ogarnia nas stan euforycznych przygotowań do urlopu. Chcemy zaplanować wszystkie atrakcje turystyczne, niekiedy śledzimy mapy i katalogi biur podróży. Ale kiedy już uda nam się wybrać fascynujące miejsce destynacji zaczynamy myśleć o naszym bagażu. Szczególnie dla tych, którzy wybierają się po raz pierwszy w podróż samolotem, spakowanie bagażu podręcznego stanowi nie byle jakie wyzwanie. Poza tym należałoby nadmienić, że linie lotnicze mają swoje wewnętrzne przepisy, które czasem się od siebie różnią. Jeśli więc wkrótce wylatujesz na wczasy, skorzystaj z naszego poradnika, doradzamy, jak prawidłowo spakować bagaż podręczny do samolotu.

Parametry bagażu podręcznego

Na początek przypomnijmy, że turysta może wziąć dwa rodzaje bagażu. Może to być bagaż rejestrowany i bagaż podręczny. Bagaż rejestrowany ładowany jest w luku bagażowym samolotu, jego wymiary też definiuje regulamin linii lotniczej. Ale teraz skupimy się na bagażu podręcznym. Niekiedy wybieramy się jedynie na na weekend i nie musimy dużej walizki.U wielu przewoźników funkcjonuje jeden limit wymiarów bagażu podręcznego. Zazwyczaj walizka lub torba podręczna powinna ograniczać się do około 55 × 40 × 20 cm. Dopuszcza się wagę bagażu do 8 kg. Warto zwrócić uwagę również na fakt, czy linia lotnicza, z jakiej korzystamy dopuszcza bagaż dla niemowląt. W wielu przypadkach dziecko do lat 2 musi być spakowane w bagaż razem z rodzicem. Wszelako zdecydowanie u wszystkich przewoźników wolno na pokład wziąć wózek dla dziecka lub fotelik. Podobna reguła dotyczy sprzętu dla osób niepełnosprawnych. Załoga samolotu umiejscawia wózek inwalidzki lub kule w bagażniku na pokładzie. Przygotowując swój bagaż podręczny należy dostosować się do reguł odnośnie parametrów, gdyż w sytuacji ich przekroczenia, musimy się spodziewać dodatkowych opłat. Czasami nasz zbyt duży bagaż podręczny może być przyjęty za bagaż rejestrowany i trafi do luku bagażowego samolotu.

Co można mieć w walizce podręcznej?

Wszystkie produkty, które pakujemy do walizki podręcznej powinny uwzględniać określone limity ilościowe i jakościowe. Pakujemy te przedmioty, które będą nam potrzebne podczas lotu . masz możliwość zapakowania: do 100 ml napojów alkoholowych, do 100 ml napojów pozostałych, farmaceutyki, kosmetyki pakowane w butelkach po 100 ml, jedzenie, ubrania, nieduży sprzęt medyczny. Produkty płynne trzeba spakować do przezroczystej torebki o pojemności nie większej niż 1 l. Przeważnie limity ilościowe nie odnoszą się do pokarmów dla niemowląt. Dodatkowo możesz wziąć to, co kupiłeś w sklepie duty free na lotnisku.Przepisy linii lotniczych zakazują zabierania na pokład: produktów łatwopalnych, środków wybuchowych, substancji chemicznych lub trujących, części samochodowych, przedmiotów o ostrych krawędziach, broni lub jej atrapy.

Pakowanie bagażu podręcznego

Bardzo istotną sprawą jest, jak ułożysz wszystkie przedmioty w walizce podręcznej. Na samym dole umieść odzież i to, czego będziesz potrzebował najmniej. Znakomitym patentem jest zwijanie rzeczy w rolki i ściąganie ich gumką. Zyskuje się dodatkowe miejsce i równocześnie ogranicza się przemieszczanie rzeczy w kompletnym bagażu. Wewnątrz możesz ulokować wszelakie kosmetyki i rzeczy płynne. Na górną część zawsze kładź rzeczy cenne (np. aparat fotograficzny, biżuterię, laptop), lekarstwa a także to wszystko, co musisz mieć w zasięgu ręki np: książkę, żywność, słuchawki, sprzęt medyczny. Warto też na samej górze położyć cienką bluzę, przyda się jak temperatura w samolocie gwałtownie się obniży, a dodatkowo materiał zabezpieczy przed zniszczeniem cenne przedmioty.

Warto pamiętać, ażeby zawsze sprawdzić przepisy wewnętrzne linii lotniczych. Występujące dosyć często różnice w statutach mogą sporo namotać i sprawić kłopoty przy odprawie. Warto też sprawdzić wagę pełnego bagażu podręcznego, ażeby nic cię nie zaskoczyło przed bramką.

logo 01

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Email: waszeprawdy@sitte.pl

bottom 03