Redakcja:
ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Zdrowie i uroda

Bezsenność technologiczna - czym jest

Bezsenność technologiczna - czym jest

Od dłuższego czasu uwypukla się istnienie nowej choroby - bezsenność technologiczna. Termin brzmi tak niesłychanie obco, że nawet nie zastanawiamy się, co oznacza i czy nas dotyczy. Jednakże okazuje się, iż to problem o wymiarze ogólnospołecznym, wprost globalnym. A szczególnie dotyczy społeczności, które w dużym zakresie są zinformatyzowane oraz użytkują nowych technologii.

Samo pojęcie bezsenności oznacza zaburzenia snu spowodowane wielorakimi elementami. Przeważnie w literaturze wymienia się przyczyny zdrowotne, związane z podeszłym wiekiem, chorobami, depresją, bądź zaburzeniami psychicznymi. Nikt w pierwszej chwili nie uważał, że jeżeli technologia upraszcza nam funkcjonowanie, komunikację i rozrywkę, może być w jakikolwiek sposób związana ze snem. Jako że jednak przełom wieku XX i XXI obnażył wręcz alarmująco kolosalny poziom zgłoszeń pacjentów skarżących się na zakłócenia snu, zapoczątkowano masowe i skrupulatne dociekania nad powodami tego problemu. Najbardziej alarmujące okazały się diagnozy tej grupy populacji, którą popularnie nazywa się „milenialsami” oraz kolejnych coraz młodszych pokoleń. Bez trudu wobec tego sobie uprzytomnić, że skoro sprawa wzrasta i dotyczy młodych, energicznych ludzi, musi posiadać odniesienie do trybu życia.

Badania wskazały na bezsprzeczny związek ilości czasu spędzanego przed „niebieskimi monitorami”, a bezsennością. Długie użytkowanie z urządzeń zaopatrzonych w ekran wydłuża czas zaśnięcia, obniża samą jakość snu oraz ujemnie oddziałuje na koncentrację następnego dnia. Analiza badań w sposób konkretny wskazała, że wysoce gorszy wpływ na nasz sen mają te technologie, które wprost aktywizują nasz mózg i aktywizują emocje: np. granie w interaktywne gry, pisanie na czacie lub sms-owanie. W tym samym czasie naukowcy uwidocznili połączenie między ilością użytkowania z nowych technologii, w tym siedzenia przed komputerem, a otyłością. Obecnie nie ulega wątpliwości, że otyłość, to przypadłość przyczyniająca się do znacznych powikłań. Powinno się nadmienić, że powoduje także zaistnieje obturacyjnego bezdechu sennego, będącego przyczyną podobnie zaburzeń snu.

Nadrzędnym odkryciem w tych badaniach okazało się uświadomienie ujemnego oddziaływania światła niebieskiego na nasz sen. Bazą tej analizy było porównanie wyników badań osób czytających przed snem książki drukowane oraz grupy używających czytników zaopatrzonych w ekran. Efekty okazały się przytłaczające na słabość nowych technologii. Sekwencja snu i czuwania człowieka jest z natury dopasowywany trybem dnia i nocy. Nasze oczy szczególnie są uczulone na światło niebieskie wysyłane przez ekrany. Kiedy spędzamy czas przed snem patrząc w ekran smartfonu, komputera, lub telewizora, nasz organizm nie dostaje sygnału, żeby rozpocząć wytwarzanie melatoniny. Dla mózgu w dalszym ciągu jest dzień. Dodatkowo aktywizujemy nasze myślenie, angażujemy emocje. Wobec tego sami ograniczamy sobie szansę zaśnięcia i skorzystania z zbawiennego snu. Warto też dodać, że inne źródła światła mają identycznie destrukcyjny wpływ na sekrecję przez szyszynkę „hormonu snu”, to znaczy melatoninę. Ostre światło w domu, na ulicy, neony reklamowe to wszystko także burzy naszą równowagę.

Dzięki wyodrębnieniu właśnie terminu bezsenności technologicznej zdołamy podjąć konkretne działania zapobiegawcze. Oczywiście nierealne jest, aby definitywnie oddzielić się od urządzeń czy światła. Powinno się zmienić swoje przyzwyczajenia, trochę wcześniej zacząć czas przygotowywania do snu. Słuszne jest uruchomić jakąś czynność relaksacyjną, oddzielić się od bodźców świetlnych. Naturalnie unikamy napojów pobudzających, używek, wietrzymy sypialnię. Rzecz jasna wskazane jest stronienie od czynności aktywizujących głowę, pobudzających emocjonalnie. Powinno się dać sobie z grubsza dwie godziny przed porą spania na ukojenie i wyciszenie. W przypadku nadzwyczajnej konieczności użycia urządzeń emitujących światło, wskazane jest uruchomić tryb przyciemnionego ekranu i korzystać z okularów z filtrem.

logo 01

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Email: waszeprawdy@sitte.pl

bottom 03