Redakcja:
ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Zdrowie i uroda

Istotność zdrowia psychicznego u osób walczących z pandemią

Istotność zdrowia psychicznego u osób walczących z pandemią

Z zupełną otwartością możemy powiedzieć, że aktualnie żyjemy w unikalnych czasach.

Od samego początku zaistnienia pandemii wiele osób musiało podjąć codzienną walkę z rozprzestrzeniającym się wirusem oraz zmierzyć się z wynikającymi z tego trudnościami. Trzeba tu na początek pomyśleć o lekarzach, personelu medycznym oraz operatorach sektora pogrzebowego. W tak niespodziewanej i nietypowej sytuacji, jak pandemia, osoby takie manifestują objawy wątpliwości z przyczyny znacznego poziomu ryzyka zakażenia się wirusem od pacjentów, gdzie należy liczyć się z mnogimi faktorami, które zdołają doprowadzić do zaistnienia Zespołu Stresu Pourazowego.

Spostrzec można szczególne objawy predykcyjne, dotyczące zdrowia psychicznego ratowników doświadczających traumatycznych zdarzeń: bliskość, czas trwania i nasilenie narażania się na zakażenie. Przy tym powinno się wzmiankować wyczerpujące zmiany, ogromną ilość pacjentów przydzielonych do leczenia a także destabilizacja życia rodzinnego. W takich przypadkach wykorzystywane są dwa rodzaje wytłumaczeń:

  1. Wyjaśnienia poznawcze, które polegają na identyfikowaniu się z ofiarą.
  2. Wyjaśnienia emocjonalne: współodczuwanie, zarażenie emocjonalne, trudności z zachowaniem dystansu.Szczęśliwie mogą również wydarzać się pożądane rezultaty psychologiczne: pozytywne uczucia połączone z poczuciem dumy i lepszym wartościowaniem własnej osoby.

Z kolei izolacja społeczna spowodowana kwarantanną lub oddalenie od krewnych w obawie przed zakażeniem wirusem potrafią przyspieszyć negatywne symptomy: dołek psychiczny, wściekłość, frustrację, napady paniki, zwiększone spożywanie tytoniu oraz kawy.Strach przed wyrządzeniem krzywdy bliskim jest osobliwie sprzeczna z postawą lekarza, który zajmuje się leczeniem. Jednak brak namacalnego i uczuciowego kontaktu z krewnymi zdoła wywołać poczucie wyobcowania i samotności, zaś w długim okresie może się rozwinąć w zaistnieje Zespołu Stresu Pourazowego.

By zapobiec postępowi Zespołu Stanu Pourazowego, rekomenduje się następujące działania:

- Uprawianie regularnych i zrównoważonych ćwiczeń fizycznych, co może przyczynić się do aktywowania dobrego samopoczucia i poprawy funkcjonowania.
- Zastosowanie zbilansowanej diety.
- Znalezienie czasu na ulubione hobby.
- Prowadzenie działań prospołecznych, ponieważ wzmaga to możliwości samokontroli.
- Skorzystanie z wsparcia psychologa, którzy mogą zaoferować sposobne warunki do ulepszenia recepcji, komfortu psychicznego jak również udzielą empatycznego wsparcia.
- Cenienie każdego wartościowego sukcesu.
- Pozostawanie w stałym kontakcie z bliskimi za sprawą nowoczesnych technologii.

W trakcie tego nader uciążliwego okresu wskazane jest rozważyć permanentną, profesjonalną pomoc psychoterapeuty.

logo 01

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Email: waszeprawdy@sitte.pl

bottom 03