Redakcja:
ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Zdrowie i uroda

Oddziaływanie pandemii COVID-19 na samopoczucie

Oddziaływanie pandemii COVID-19 na samopoczucie

Okoliczności w czasie utrzymywania się pandemii koronawirusa jak również wynikający z niej kryzys ekonomiczny wpłynęły negatywnie na stan zdrowia psychicznego wielu ludzi a dodatkowo ukształtowały nowe problemy dla osób przedtem cierpiących na choroby psychiczne i np. zaburzenia powiązane z nałogami.

Z grubsza 4 na 10 pełnoletnich w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej informowało w ciągu epidemii objawy zaburzeń lękowych albo depresyjnych. W zeszłych okresach było to blisko 10% dorosłych. Do z reguły zgłaszanych problemów powiązanych ze zdrowiem umysłowym i samopoczuciem zaliczają się:

  • trudności z uśnięciem ewentualnie prawidłowym snem - przeszło jedna trzecia osób
  • trudności z jedzeniem jak również odżywianiem - więcej niż jedna trzecia ludzi
  • podwyższenie spożycia napojów alkoholowych czy też używania substancji uzależniajacych - ponad 10% ludzi
  • zapaść poziomu zdrowia, w szczególności chorób przewlekłych z racji obaw jak również stresu związanego z koronawirusem - przeszło 1/10 osób

W miarę utrzymywania się globalnej epidemii, jeszcze więcej psychologów jak również ludzi związanych z pomocą psychologiczną ludziom w największym stopniu potrzebującym zdradza konieczność wzmożenia działań w obrębie zdrowia powszechnego. Raz za razem gorsze wyniki badań związanych z samopoczuciem świadczą że istniejący stan globalnej epidemii wpływa intensywnie nie tylko na stan zdrowia fizycznego ale podobnie na nasze zdrowie umysłowe jak również samopoczucie. Skutki niedociągnięć w tym zakresie mogą być odczuwalne na długo po ustaniu samego zagrożenia epidemiologicznego. Pomoc psychologa, dialog z rodziną oraz przyjaciółmi to najłatwiejsza droga na odnowienie pewnej stabilności a także szerszego spojrzenia, odzyskanie perspektywy na otaczające nas społeczeństwo.

logo 01

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Email: waszeprawdy@sitte.pl

bottom 03