Redakcja:
ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Zdrowie i uroda

Sprawdzone sposoby na zdenerwowanie

Sprawdzone sposoby na zdenerwowanie

Silne przeżycia, straty, problemy finansowe, praca w męczących warunkach to czynniki powodujące stres. Na pojawienie się niekorzystnych sytuacji nie mamy wpływu. Zachodzą nagle i wywołują utratę równowagi. Bez wątpienia długofalowe odczuwanie stresu niezmiernie negatywnie wpływa na nasz organizm.W związku z tym ważne jest, aby dążyć do poprawy jakości życia. Sprawdź, jak minimalizować skutki stresu.

Jakie są skutki zdenerwowania

Stres wywołuje mnóstwo skutków zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej.Czasem zły nastrój i utrata zdrowia pojawia się dopiero po upływie jakiegoś czasu. Zgubne skutki w postaci niedyspozycji i objawów chorobowych są efektem dystresu, czyli znacznego niekorzystnego napięcia nerwowego. W odróżnieniu od niego pojawia się krótkotrwały eustres, oznaczający mobilizujące do działania niewielkie rozdrażnienie. Dystres naraża nasz system na ciągłe napięcie nerwowe, skutkiem tego wywołuje wiele niszczących skutków. Do najczęściej występujących objawów natury fizjologicznej można wymienić bóle głowy, mięśni, stawów, brzucha, objawy ze strony układu pokarmowego, ucisk w klatce piersiowej, zaburzenia układu krążenia,omdlenia, zaburzenia odżywiania, choroby układu kostnego, spadek odporności. Na dodatek destres jest wymieniany jako przyczyna chorób autoimmunologicznych, cukrzycy, a także nowotworów. Nader liczne są dolegliwości emocjonalno-behawioralne. Można tu wymienić między innymi: zaburzenia psychiczne,unikanie ludzi, kłopoty z koncentracją, bezsenność, spadek libido,niepokój, zmienność nastrojów, utrata umiejętności podejmowania decyzji.

Niefarmakologiczne środki zaradcze na obniżenie stresu

Powiada się, że podstawą są pozytywne myśli. Jednakże w ciężkich chwilach trudno przestawić się natychmiast na optymizm. Mimo to trzeba skupić się na poszukiwaniu możliwości rozwiązania problemów oraz odnaleźć w sobie siłę do działania. Jeśli spostrzegasz u siebie napięcie nerwowe skorzystaj z wypróbowanych metod. Z pewnością regularne treningi pomogą obniżyć stres. Zapisz się na zajęcia z jogi, wykup karnet na ćwiczenia na siłowni. Wszak w towarzystwie trenuje się raźniej. Dbaj o zdrową dietę. Unikaj alkoholu, papierosów i kawy. Następną rzeczą jest zapewnienie odpowiednich warunków do należytego wypoczynku. Wysypiaj się i dużo odpoczywaj. Swórz własny zwyczaj uspokajający. Posłuchaj muzyki, skorzystaj z mocy aromaterapii. Niektórym osobom służy medytacja bądź rozliczne techniki wizualizacji. Wymyślanie przyjemnych zdarzeń bezsprzecznie ma sens i warto popuścić wodze fantazji. Wielu ludziom pomaga medytacja lub przeróżne techniki wizualizacji. Istnieją jednak również tak trudne chwile, w których bardzo ciężko samemu podjąć walkę ze stresem. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u zaangażowanego terapeuty. Pomoc psychoterapeuty nie zawsze znamionuje terapię, w niektórych przypadkach pozytywna jest sama rozmowa z kimś o problemach|wartościowe jest samo spotkanie kimś, kto umie słuchać.

logo 01

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Email: waszeprawdy@sitte.pl

bottom 03