Redakcja:
ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Zdrowie i uroda

Wiosna - uciążliwy czas dla osób z alergią

Wiosna - uciążliwy czas dla osób z alergią

Kiedy dni się wydłużają, a słońce lekko zbliża się do Ziemi zaczyna się nowy okres wegetatywny roślin.

Niewątpliwie ciepłe promienie słoneczne bardzo nas radują, lecz na nieszczęście nie dla każdego jest to całkowicie błogi czas. Dla alergików wespół z wczesnym początkiem wiosny zaczyna się kłopotliwy i przykry okres pylenia. Kaszel, nieżyt nosa, zapalenie spojówek oraz świąd skóry to podstawowe objawy, z którymi muszą sprostać alergicy. Odpowiedzmy sobie więc, co pyli na wiosnę i jak można sobie przynieść ulgę w walce z przejawami uczulenia na pyłki?

Co pyli w czasie wiosny?

Pora na pylenie zaczyna się całkiem wcześnie, bo już w lutym. A kiedy zima mija dosyć łagodnie i wskazuje wysokie jak na tą porę roku temperatury, to pierwsze pyłki leszczyny i olszy pokazują się nawet pod koniec stycznia. Sam termin pylenia wydatnie się wydłuża i jest sporo bardziej trudny dla uczuleniowców. Marzec to miesiąc, w którym leszczyna i olcha właśnie pyli najbardziej obficie, te drzewa w bardzo dużym stopniu uczulają i aktywują alergie. W tym czasie pojawiają się też pyłki pozostałych drzew: wierzby, brzozy, topoli i cisa. Uczuleniowcy zaczynają skarżyć się na łzawienie oczu, nieżyt nosa i suchy kaszel. W okresie trochę późniejszym obficie rozpoczynają pylić dąb i jesion, a momentem szczególnie trudnym dla większości osób wrażliwych jest maj, gdy to pylą trawy i chwasty np. bylica. Natomiast późną wiosną pokazują się pyłki zbóż, które uczulają tak samo mocno, jak trawy.

Symptomy alergii na pyłki

Pyłki roślin są definiowane jako alergeny wziewne, gdyż wnikają do naszego systemu przez drogi oddechowe - przez nos i usta. Naczelne symptomy związane są z wyzwalaniem histaminy i odpowiedzią ciała. Wśród konkretnych objawów można wymienić:
- kichanie wraz z wodnistą wydzieliną, tak zwany katar sienny. Powoduje go nasilony obrzęk śluzówki nosa i świąd, nerwy odpowiadają odruchem kichania i wydalania pojawiającej się wydzieliny;
- zapalenie spojówek , które objawia się obrzękiem i świądem powiek, łzawieniem i stanem zapalnym;
- zapalenie jamy ustnej, u osób wrażliwych na pyłki w okresie pylenia zachodzi ten alergiczny objaw po zjedzeniu owoców bądź warzyw ( np. przy pyłkach brzozy, reakcja może pojawić się po skonsumowaniu orzecha laskowego, jabłka, brzoskwini);
- objawy skórne w postaci wysypki, świądu, zaczerwienienia, atopowe zapalenie skóry.

Jakie są metody radzenia sobie z wiosenną alergią na pyłki?

Jeżeli ujawnią się symptomy znamienne dla alergii na pyłki, czyli na przykład napomknięty wyżej katar sienny, trzeba bezsprzecznie zapisać się do specjalisty. Pamiętajmy, iż nie leczona alergia i zlekceważenie symptomów doprowadza finalnie do powstania astmy. Warto również już na samym początku przeprowadzić skrupulatne badania, które potwierdzą czy też wyłączą alergię na konkretną roślinę. Wykonanie panelu badań pozwoli też na wykrycie pozostałych rodzajów alergii przykładowo pokarmowej oraz na uniknięcie alergii krzyżowych. Jeżeli objawy, które się ujawniają na wiosnę zostaną zatwierdzone jako alergia na pyłki dobrze jest stosować następujące sposoby:
- rośliny pylą najintensywniej w określonych godzinach o świcie pomiędzy 5 a 8, po południu między 17 a 19. Powinno się unikać spacerów w tym terminie, dobrze też jest przebywać w tym nasilonym okresie w regionach, w których dochodzi do mniejszego pylenia np. nad morzem, bądź wysoko w górach.
- noś okulary przeciwsłoneczne, a po powrocie do domu przemyj twarz chłodną wodą, a oczy solą fizjologiczną;
- zamykaj okna w domu i w trakcie jazdy samochodem;
- wykonuj zaleceń lekarza i przyjmuj przepisane farmaceutyki.

logo 01

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Email: waszeprawdy@sitte.pl

bottom 03