Redakcja:
ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Zdrowie i uroda

Wychowanie dzieci w czasach pandemii

Wychowanie dzieci w czasach pandemii

Wyedukować, przechować, czy izolować? To znaczy nieco spostrzeżeń o posiadaniu dzieci w czasie pandemii.Pandemia Covid 19, to okoliczności dla każdego z nas uciążliwa oraz groźna. Od dwóch lat jesteśmy atakowani danymi, a nasze życie społeczne opiera się już nie na regułach savoir vivre, ale na obostrzeniach i reżimie sanitarnym. Jednakowoż ufajcie mi, istnieje w tym wszystkim jeszcze coś bardziej skomplikowanego niż tylko unikanie zakażenia. Coś, co nie dotyczy tylko nas, dorosłych. Dlatego że odnosi się do przyszłych pokoleń, do naszych dzieci i konsekwencji ich wychowywania w czasach pandemii koronawirusa.

Bycie beztroskim i proaktywnym rodzicem staje się bohaterskim wyzwaniem. Według niektórych wprost nierealnym. I kiedy media, już nie pamiętasz który raz z rzędu, podają, że dzieci znów pozostają w domach, dostajesz ataku szału razem z wieloma milionami innych Polaków i Polek. I tutaj w żadnym wypadku nie chodzi o ów lockdown, o to, że powinno się egzekwować obostrzeń. Unikanie zarażania jest de facto dla rodziców oczywiste. wszystkim prawdopodobnie przydarzyło się niegdyś krzywo popatrzeć na jakąś rodzicielkę, która z dynamiką wpychała swoje zasmarkane, kaszlące latoroślę do grupy przedszkolaków - „ No, paniusiu- my też musimy pracować, a ty właśnie naszemu dziecku podsuwasz bombę biologiczną”. Ale w przypadku, gdy zamykane są wszystkie placówki szkolno - wychowawcze, to temat staje się powszechny i zaczyna rozszerzać sfery, które w swojej przezorności rodzice przesuwają na wychowawców, nauczycieli, pedagogów szkolnych, logopedów, a w największym stopniu - na rówieśników dzieci.

Po raz kolejny pojawia się możliwość, żeby poczuć brzemię tej potężnej rodzicielskiej odpowiedzialności. I gdy tak w natłoku myśli pragniesz na siłę poukładać plan dnia, wygrzebać w w Internecie nowoczesne metody pobudzania rozwoju umysłowego, kupić modne programy edukacyjne, lekcję gry na kastanietach online, doznajesz olśnienia, że w byciu rodzicem nie chodzi o to, żeby przeżyć, lecz o to, żeby być.W świecie, w którym walutą stała się nie tylko dane, ale i emocje, w zasadzie nie należy wyjaśniać, że ten pora, który możesz dzisiaj spędzić z rodziną, to niezamierzony, ale niezmiernie sprzyjający efekt przypadkowy pandemii Covid-19. Bowiem kiedy przebywasz więcej ze swoim dzieckiem, masz okazja lepiej go pojąć. Jemu także jest obecnie nadzwyczaj trudno. I chociaż twój jedenastolatek o niczym innym nie trajkotał, jak jeno o tym, iż „chce już na zdalne” - to chodziło mu nie o to, że pragnął siedzieć w pojedynkę w domu, przed kompem. Chciał luzu, mniej nauki i wszystkiego, o czym marzy każdy chłopiec od pradziejów. A w tej chwili twój młody dostał nudę, powierzchowną naukę i komputer, w zastępstwie kumpli.

Czy tym samym warto pod kątem pandemii szczególnie zmienić swoje rodzicielstwo? Tak de facto to kwestia z tytułu jest na tyle zaczepne i bezpodstawne, że na wskroś ignoruje kwestię, że rodzicem stajesz się na całe życie, od momentu narodzin twojego dziecka. Od początku rodzina trwa i przechodzi przez rozliczne etapy, te dobre, szczęśliwe chwile, jak i te przykre, kryzysowe. A to, co jest solidną podwaliną i fundamentem, to jest solidna relacja i otwarta, szczera miłość. Powinno się o tym pamiętać, szczególnie, że kiedy fundamenty są mocne, to i budowli nic nie skruszy.

logo 01

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Email: waszeprawdy@sitte.pl

bottom 03