Redakcja:
ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Inne

Jak uprać poduszkę?

Jak uprać poduszkę?

Nikogo z pewnością nie trzeba przekonywać, że miło jest kłaść się do spania w czystej i pachnącej pościeli. Nie jest to jedynie zadbanie o wrażenia estetyczne, gdyż przede wszystkim ma istotne znaczenie dla jakości naszego snu. Powinno się jednakże napomknąć, że czystość pościeli to nie jedynie wyprane i wyprasowane poszewki. Jednakowo ważne jest zadbanie o kołdry oraz poduszki, materace jak również regularne wietrzenie sypialni. O ile wytrzepanie materaca, czy otworzenie okna nie nastręcza dużych komplikacji, o tyle solidne wypranie poduszek i kołder stale wzbudza wątpliwość i sceptycyzm. Pojawia się pytanie, czy w ogóle prać?, a jeśli prać to w jaki sposób i jak często?

Po co należy prać kołdry i poduszki?

Dla utrzymania czystości, zdrowia a także komfortu snu bezwzględnie trzeba prać tak samo poszewki, jak i wypełnienie, innymi słowy kołdry i poduszki. Efekty zrealizowanych badań już dawno zwróciły uwagę na to, że w pościeli zbierają się bakterie i roztocza. Pojawiają się one oczywiście w rezultacie nagromadzenia się kurzu i brudu, ale też pozostałości po nas samych. Naskórek człowieka, pot, wydzieliny, włosy - wszystko to pozostaje w naszym łóżku i stanowi doskonałą pożywkę dla każdego rodzaju drobnoustrojów.W następstwie tego tak ważne jest, żeby co pewien czas prać i w miarę sposobności dezynfekować nasze kołdry i poduszki. upranie pościeli w odpowiednich detergentach i w programie o właściwiej temperaturze pozwoli nam usunąć znaczącą część grzybów, zarazków, czy pasożytów. Dodatkowa dezynfekcja natomiast zapewni zdrowy sen, będziem mieć wpływ na obniżenie trądziku, rozlicznego typu alergii, czy astmy. Z pewnością też czyste kołdry i poduszki pomogą uniknąć zapalenia zatok i wzmożenie innych stanów zapalnych.

Jak prać kołdry i poduszki?

Przeważnie nasze wahanie w temacie prania kołder i poduszek dotyczy tematu detergentów, właściwiej pralki jak również programu. Obawiamy się, że gdy skorzystamy z domowego urządzenia, to wciśnięta kołdra zniszczy się, wypełnienie zbije się nierównomiernie, a tym samym nasza kołdra straci zupełnie swoje własności izolacyjne, nie będzie już lekka i komfortowa. Tymczasem poduszki i kołdry powinno się prać, a osoby które cierpią na alergie powinny bezwarunkowo robić to daleko częściej. Aby zapobiec narastaniu symptomów alergii, pojawienia się odczynu na skórze lub świądu, alergicy winni prać poduszki i kołdry przynajmniej raz w miesiącu. Osoby zdrowe wystarczy, że upiorą kołdry i poduszki raz na dwa-trzy miesiące. Wskazane jest także napomknąć, że pościel wymaga częstej dezynfekcji w lecie, a także w trakcie i po chorobie użytkownika.

By ochronić, nawet lepiej wydłużyć cechy użytkowe kołder i poduszek trzeba je prać regularnie w odpowiedni sposób. Najwygodniej jest użyć do tego większą pralkę, żeby nie rolować kołdry, czy poduszki. Pożądane byłoby też skorzystać z suszarki bębnowej, by wypełnienie mogło błyskawicznie wrócić do swojej puchatej formy i nie pozostawał zbity i nieforemny. Tymczasem większość z nas nie dysponuje odpowiednimi urządzeniami w mieszkaniu, zatem w razie nieodzowności wyprania kołder i poduszek niezaprzeczalnym wsparciem jest samoobsługowa pralnia ekspresowa. W pralni Speed Queen możemy skorzystać z nadzwyczaj objętościowych pralek (od 7 do 20 kg), które spokojnie zmieszczą poduszki i kołdry. Starczy, że zapakuje się do jednej takiej pralki cały komplet pościeli z wypełnieniem, uruchomi specjalny program, a maszyna dopasuje właściwą ilość hipoalergicznego detergentu i w krótkim czasie dogłębnie wypierze całe pranie. Co więcej w czasie prania, tuż przed płukaniem, uwalniany jest środek dezynfekujący, który precyzyjnie odkazi poduszki i kołdry. Nasza pościel zostanie higienicznie czysta. Na ostatek wskazane jest skorzystać z wielkiej suszarki bębnowej, przy użyciu której po kwadransie możemy wziąć do domu pachnącą, suchą i puszystą pościel. Bez wątpliwości skorzystanie z maszyn dostępnych w Speed Queen pozwoli systematycznie dbać o czystość kołder i poduszek, ich dogłębną dezynfekcję bez narażania pościeli na zniszczenie w domowej pralce.

logo 01

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Email: waszeprawdy@sitte.pl

bottom 03