Redakcja:
ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Inne

Znaczenie i zastosowanie etykiety cyfrowej w praktyce

Znaczenie i zastosowanie etykiety cyfrowej w praktyce

Etykieta, określona jak zespół zasad i dewiz kierujących naszym postępowaniem w sp[ołęczności, nie redukuje się w tym momencie jedynie do świata faktycznego. W internetowej rzeczywistości, w jakiej co chwila stawiamy związki, przekazujemy informacje i realizujemy transakcje , jest też swoista etykieta cyfrowa. To zespół zasad ułatwiających zrozumienie, jak postępować w cyfrowym świecie, aby byli odbierani jako osoby kompetentne, rzetelne i uprzejme. W niniejszym materiale opiszemy, z jakiego powodu etykieta cyfrowa jest tak znacząca i jakie reguły należałoby uwzględnić, surfując po wirtualnych przestrzeniach.

Znaczenie cyfrowego wizerunku

Niewłaściwe zachowanie w necie ma rzeczywiste skutki w realu. Dyletanckie posty na mediach społecznościowych mogą wywrzeć wpływ na naszą karierę, a niestosowny ton w e-mailach jest w stanie pokrzyżować szyki naszym relacjom zawodowym i osobistym. Powinno się zdać sobie sprawę, że w w necie zostajemy zakodowani przez naszą komunikację i prezentację, co łącznie konstruuje naszą "cyfrową wizytówkę".

Etykieta w sieci

Netykieta, innymi słowy zespół reguł savoire vivre aktualnych w internecie, zawiera kilka elementarnych zaleceń. Przede wszystkim, nieustannie wskazane jest pomnieć, że po drugiej stronie ekranu znajduje się człowiek. Bezimienność, jaką oferuje sieć, nie jest zaproszeniem do nieodpowiedniego postępowania. Poza tym, zwracajmy uwagę na formę i wydźwięk naszych postów. Zastosowanie kapitalików jest traktowane jako pokrzykiwanie, a nadmierne zastosowanie emotikonek może być odbierane jako nieodpowiednie lub nieprofesjonalne.

Etos odpowiedzialności i prywatności

Następnym zasadniczym wymiarem sprawy jest sprawa prywatności, tak samo własnej, jak i osób, z którymi się komunikujemy. Przedtem nim coś zamieścimy lub podzielimy, rozważmy, czy te informacje są dobre do powszechnego udzielenia. Kontrola danych osobowych to nie zaledwie obowiązek prawny, lecz też podstawa dobrej savoire vivre w sieci.

Istotność etykiety cyfrowej wzrasta razem z naszą wzrastającą zależnością od wirtualnego świata. Zaakceptowanie wytycznych netykiety, znajomość znaczenia naszego wirtualnego wizerunku na życie w realu a także dbałość o prywatność to czynniki, jakie każdy użytkownik internetu winien pojąć i wykorzystywać. Te wytyczne są nie jedynie wyznacznikiem naszej fachowości, lecz też wyrazem szacunku do innych odbiorców sieci.

logo 01

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Email: waszeprawdy@sitte.pl

bottom 03