Redakcja:
ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Nieruchomości

Budowlana przerwa na czas zimy - czy to ma sens?

Budowlana przerwa na czas zimy - czy to ma sens?

Z nadciągającą nieubłaganie zimą każdego roku, niektóre ekipy remontowo-budowlane wykonują czynności wykończeniowe wewnątrz domu. Chociaż nie jest to zasadą, to mimo tego należy dom konserwować przed opadami śniegu, deszczu i dodatkowo mrozów, które umieją zaskoczyć. Czy sensowne jest, żeby przerywać gruntownie prace na czas zimy? A może zupełnie nie? Na te pytania musi każdy w decydującym rozrachunku odpowiedzieć z osobna. Niemniej jednak każdemu inwestorowi zależy na osłonięciu niewykończonych i narażonych na zawilgocenie elementów domu. W dłuższej perspektywie jest wstanie to przynieść korzyści z samego tylko dobrego samopoczucia, że zrealizowało się wszystko, żeby w czasie powrotu na budowę po sezonie zimowym nie spotkać pleśni, zniszczonych produktów a także samego budynku.

Termin stanu surowego zamkniętego może być nagminnie niepoprawnie interpretowane. Nie polega to zaledwie i wyłącznie na utworzeniu więźby dachowej z pokryciem ostatecznym bądź tymczasowym. Żeby uznać budynek za stan surowy zamknięty wypada również wstawić okna i drzwi, oraz zmajstrować ściany działowe. Ważną rzeczą jest osłona domu przed wszelkimi opadami. Chodzi tu głównie o skrupulatne osłonięcia otworów okiennych oraz drzwiowych. Jest to żądane przy pracach wykończeniowych wewnątrz i jest to podyktowane na ogół tym, że inwestor przewiduje korzystać z budynku już po sezonie zimowym. Z rozmaitych przyczyn nie jest to wykonalne, gdyż przy niektórych konstrukcjach niezbędny jest przestój w stanie surowym otwartym. Owocuje to na uzyskaniu należytych parametrów technologicznych, chociażby na przeschnięcie w ostatnim czasie postawionych ścian. Najgorszym z możliwych jest niepozostawienie możności odparowywania wody z stanu zamkniętego. Ma to miejsce wtedy, kiedy zamkniemy dom szczelnie, bez możliwości minimalnej alternacji powietrza. Wykraplanie pary, a w przyszłości jej powtórne zamarzanie na połaciach dachowych a także ścianach będzie skutkowało pogorszeniem właściwości, a w konsekwencji uszkadzaniem materiału budowlanego. Unikniemy dokuczliwych niespodzianek, pozostawiając okna w pozycji rozszczelnionej, upewniając się również, że kanały wentylacyjne są drożne. Zrezygnujemy z tego rodzaju rozstrzygnięć, gdy będziemy przeprowadzać mokre prace typu tynkowanie czy wykonywanie podłóg.

Pomieszczenia należy grzać nie tylko w czasie przeprowadzania prac, ale także w okresie wysychania tynków oraz wylewek podłogowych. Należy również zapewnić odpowiednią, wcześniej już napomykaną wentylację. Sposób ogrzewania jest uwarunkowany od zaawansowania robót wykończeniowych, a i dostępnych źródeł ciepła. Najdroższym rozwiązaniem jest ogrzewanie elektryczne, lecz jest zarazem najprostszym ze wszystkich pozostałych. Działa tutaj szereg urządzeń typu grzejniki konwektorowe, olejowe bądź promienniki. Mamy również do dyspozycji (jeśli działa przewód kominowy) wkład kominowy opalany drewnem. Wydzierżawić można także nagrzewnice olejowe.Co do okien, to najkorzystniej okna się składa zaraz po ułożeniu tynków wewnętrznych, przed wykańczaniem fasady. Taka porządek prac budowlanych wyklucza możliwość pobrudzenia oraz naruszenia okien, zawilgocenia ścian, a także nieodzowność ewentualnej renowacji ościeży, naruszonej podczas montażu okien. Bywa to kiedy niekiedy zgubne w skutkach. Pośpiech inwestora częstokroć wypływa z prześcignięcia nadejścia mrozów. Osiągnięcie stanu surowego zamkniętego staje się priorytetem, by przez zimowe miesiące zużyć czas na prace wewnątrz domu. Tym samym okna zostają osadzone przed kładzeniem tynków i wykonaniem wylewek, czyli tzw. prac mokrych, powodujących wzrost ilości wody w ścianach, a tym samym - wzrostu wilgotności. Przy planowanych oknach drewnianych jest to tym z większym natężeniem niewskazane. Znacząca wilgotność może im zaszkodzić. Producenci okien zastrzegają sobie podczas wystawiania gwarancji na okna, że traci ona ważność, jeśliby po montażu okien były przeprowadzane prace mokre, a pomieszczenia nie były dostatecznie nagrzewane i wietrzone. Przy oknach PVC sekwencja prac nie ma aż tak dużego znaczenia, lecz każdy inwestor pożądałby, by osadzone okna nie trzeba było myć. Tak skutkiem tego przed tynkowaniem powinno się je uważnie okryć folią i pozostawiać rozszczelnione. Jeśli w projekcie uwzględniono tynki cementowo-wapienne, otwieranie okien w tym przypadku nie jest wskazane.

Przykrycie dachu będzie w stanie być chwilowe lub docelowe. Chociaż gdy nie zdążyliśmy zamontować struktury dachu, powinniśmy bodaj w sposób prowizoryczny asekurować strop przed opadami. Na kształcie ułożenia powinno nam zależeć, albowiem woda musi ściekać poza obrys wymurowanych ścian. Przy gotowej więźbie dachowej ułożenie dachu jest łatwiejsze. W ów przypadku prowizoryczne rozwiązania nie wchodzą w rachubę. Najlepiej jest ułożyć folię wysokoparoprzepuszczalną wstępnego krycia bądź papę na deskowaniu, która po zimie pozostanie przykryta końcowym materiałem.

logo 01

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Email: waszeprawdy@sitte.pl

bottom 03