Redakcja:
ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Wiedza

Zimowe zjawiska pogodowe

Zimowe zjawiska pogodowe

W przyrodzie bezustannie następują przemiany. Zimą masz możliwość ujrzeć szczególnie ciekawe zjawiska pogodowe. Piękne tajemnicze krajobrazy to efekt zmian, jakie pojawiają się w atmosferze. Zwróćmy uwagę na to, iż zimowe zjawiska pogodowe są jednakowo spektakularne, co niebezpieczne. Przypatrując się naturze należy zachować rozwagę i przygotować się odpowiednio do lodowatych temperatur. Niemniej jednak warto wybrać się na wycieczkę do lasu. Tutaj zima ujawnia swoje najpiękniejsze oblicze. Zapoznaj się z tym artykułem i dowiedz się, jakie zjawiska pogodowe możesz zobaczyć zimą.

Śnieg, śnieżyca

Opady śniegu stanowi wiecznie wyjątkowo wyczekiwany symbol. Śnieg pojawia się w postaci kryształków lodowych. W powiększeniu taka śniegowa okruszyna jest przecudowna i kunsztowna. Płatki śniegu mogą przypominać gwiazdki, słupki, igiełki czy rozmaite nieregularne płytki. Nagromadzony śnieg tworzy białą pokrywę, wtedy krajobraz wydaje się taki sielski i czarodziejski. Czasem w zimą mamy do czynienia z zawieją śnieżną. To zjawisko występuje wówczas kiedy wiatr przenosi puszysty śnieg zalegający na ziemi. Jednakże kiedy są opady śniegu oraz wieje silny wiatr, w takim przypadku powstaje zamieć śnieżna. Jeśli opady śniegu są niezwykle gwałtowne możemy mówić o śnieżycy, a kiedy na dodatek pojawią się wyładowania atmosferyczne, to jest to burza śnieżna. W ciągu takich intensywnych zjawisk, lepiej pozostać w domu. Niemniej wszelako w ciągu łagodnej śnieżycy czy też wkrótce po niej warto wyruszyć do lasu. Pokryte śniegiem drzewa prezentują się rewelacyjnie. W dodatku da się z łatwością zaobserwować ślady zwierząt i upajać się głuchą ciszą.

Mróz

Gdy temperatura spada poniżej zera pojawia się przymrozek. Takie zjawisko ma miejsce nie tylko w zimie, lecz także w okresie jesieni i wiosny. Przymrozek łączy się z amplitudą, którą wylicza się w oparciu o różnicę między temperaturą w dzień i w nocy. Mimo pojawienia się minusowych temperatur w nocy różnica pokazuje wartości dodatnie. To konsekwencja trwającego wciąż ciepła w ciągu dnia i małych zmian temperatur. W sytuacji jak dobowa temperatura wskazuje liczbę ujemną, zjawisko określa się jako mróz. Nieduży, nawet kilkunastostopniowy mróz nie stanowi przeciwskazania do wychodzenia na dwór. Należy pamiętać jednak o odpowiednio ciepłej odzieży i nałożenie na skórę kremu ochronnego. Mróz minus 20 stopni Celsjusza stwarza już krańcowe warunki, przed którymi z pewnością jednak należy się osłaniać. Na tak wielkim mrozie nie wolno nazbyt długo przebywać, albowiem płuca i oskrzela nie pracują odpowiednio. Mroźne, suche powietrze, które intensywnie i w ogromnej ilości dostaje się do wewnątrz niszczy pęcherzyki płucne i oskrzela. Wynikają z tego nieodwracalne uszkodzenia, które doprowadzają do astmy. Aczkolwiek w sytuacji, gdy pojawia mróz mniejszy niż minus 15 stopni Celsjusza należałoby odbyć rześki spacer. Podczas niskich temperatur dochodzi do innych wyjątkowych zjawisk powiązanych z zamarzaniem wody, zaznajomisz się z nimi czytając kolejny rozdział.

Kryształowe opady i osady

Mróz stwarza warunki do powstawania malowniczych zjawisk z parą wodną w roli głównej. Woda zamarza nie tylko na nawierzchni, ale również w powietrzu. Wytworzone na skutek mrozu przepiękne formy dekorują krajobraz. Szron jest osadem, który wytworzył się ze zmrożonej pary wodnej. Jeśli grunt osiągnie bardzo niską temperaturę, to następuje wówczas tzw. resublimacja, co oznacza bezpośrednie zamarznięcie wody. Szron niejednokrotnie mylony jest z szadzią. Szadź tymczasem tworzy się w przypadku połączenia się lodowatej wody z powierzchnią albo z powstałą uprzednio szadzią. rezultacie np. wolnego ściekania takiej zmieniającej stan skupienia wody tworzy się gruba pokrywa szadzi zbudowanej z kryształków lodowych. Jeśli kropelki wody zdążą się rozprzestrzenić przed całkowitym zamarznięciem, to wówczas kształtuje się gołoledź. Kierowcy nazywają to zjawisko "szklanka", ponieważ nawierzchnia oblepiona gołoledzią jest wygładzona i nadzwyczaj śliska. Mimo że szron, szadź i gołoledź to zjawiska groźne, należałoby przespacerować się do lasu. Oklejone kryształkami lodu czy też szadzią drzewa i krzewy wyglądają magicznie. Na nieszczęście taka ozdoba jest dla roślin bardzo ciężka, nazbyt ciężka, dlatego nierzadko zachodzą złamania gałęzi czy też konarów. Ciężka powłoka szadzi dodatkowo obsypanej śniegiem buduje okiść. To wielka i bardzo ciężka pokrywa leżąca na drzewach i krzewach. Bezwzględnie trzeba zatem rozglądać się uważnie i obchodzić zakątki z widocznymi obciążonymi roślinami, tak aby ułamana gałąź nie spadła komukolwiek na głowę. Tymczasem niezwykle czarownym zjawiskiem jest pył diamentowy. To wyjątkowe zjawisko w naszych warunkach klimatycznych, choć nieraz da się go dostrzec. Temperatura musi wynosić kilkadziesiąt stopni mrozu. Dochodzi wówczas do bezpośredniego zamarzania wody w powietrzu. Kształtujące się słupki lodowe spadają na ziemię połyskując w promieniach słońca.

logo 01

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Email: waszeprawdy@sitte.pl

bottom 03